O nás

Spolu s Luďkem Ondřejem, Petrem Skřivánkem, Mirkem Novotným a dalšími jsme v roce 1992 založili firmu HIMALAYA 8000 s.r.o., která pořádá himálajské expedice a obchoduje v oblasti outdoorového vybavení.

Je to již mnoho let zpátky, do období těsně po velkých změnách, příznivých jak pro společnost, tak pro horolezectví.

V pozadí celého projektu Himalaya 8000 ale stojí člověk, kterému celý svět něřekne jinak než Bouda. „My name is Bouda“, když se takto představil poprvé po příletu v Kathmandu na letišti, lidi se klaněli. Neuvěřitelný, čuměli jsme jak péro z gauče, oni ho tu znají… to jsme netušili, že Buddha se po jejich vyslovuje právě Bouda.

Když jsem přišel jako totální greenhorn na Prachov a zkoušel v keckách svoje první přelezy na písku, Bouda už měl za sebou mraky zájezdů do zimních Tater, výpravy na Kavkaz, Dolomit a další. Jak a proč nás Bouda dal dohromady dodnes nechápu.

Bouda stál u zrodu tehdejšího týmu s honosným názvem Himalaya 8000, který v roce 1992 kromě snů nedisponoval vůbec ničím, a už vůbec ne penězi na výstupy v Himálaji. On byl a je z naprosto jiného světa. Boudovo přímočaré jednání mě nepřestane bavit nikdy. Kdysi přísně dodržoval pravidlo „jak chlastám, tak lezu“. Chlap, co se nikdy nepodělal sám ze sebe. Dneska by se od něj mohlo dost lidí učit, jak se nestát pitomcem. Měl dlouhý vlasy, kašlal na tehdejší režim a předsudky. Zcela jistě ho to stálo i výjezdy na západ – tedy do Alp. Je neuvěřitelně skromný a velmi šikovný v šití materiálu. Což se ukázalo v dobách, kdy se spousta věcí, a právě materiálu, nedalo koupit. Pamatuju si, že jsme seděli v Jičíně v jeho bytě a přišel Mirek Novotný majitel světového prvovýstupu na severní Manaslu, položil na stůl 1000 Kčs (kdo pamatuje federální prachy, ví, že měli lícovou stranu s Bedřichem Smetanou) a Himalaya 8000 byla založena.

Bouda sehnal kontakty v Nepálu a začali jsme naše vize realizovat. Všechno to bylo jako sen a dodnes nechápu, kdo a jak zařídil, abychom se zrovna v takovém složení sešli. A to, že jsem měl tu čest ho s Péťou Skřivánkem doplnit v týmu a podniknout naši první himalájskou expedici. Na podzim 1993 jsme vyrazili na Cho Oyu.

Bouda připravoval zázemí i cargo. Byl první šéf naší česko-španělské výpravy Himalaya 8000 Czech – Spanish Cho Oyu expedition 1993. Jeho neuvěřitelný životní styl na nás působil téměř jako zjevení.

Historek z našich výprav, tedy vlastně zájezdů :), je mraky a skoro žádné se nedá uvěřit.

Za tu dobu jsme podnikli celkem třináct expedic na osmitisícovky, vždy bez použití kyslíkových přístrojů: Čo Oju(1993, 2006, 2011) a Dhaulágirí(1994), Šiša Pangmu (1995, 2003, 2007), dále Manaslu (1996), Makalu (1998), Lhoce (1999), Kančendžengu (2000), K2 (2001) a Mount Everest (2005).

V roce 1998 s kolegou Víťou Novákem, Dušanem Stuchlíkem a dalšími kamarády jsme založili profesionální asociaci horských vůdců ČR (ČAHV). Asociace byla v 2006 přijata do mezinárodní UIAGM.

Naše klienty vedeme na všech kontinentech světa. Outdoor travel & logistiku máme rozpracovanou po celém světě, a to je přesně to, co umíme našim klientům se zájmem o cestování a expedice nabídnout a zajistit.

Naše dlouholeté zkušenosti uplatňujeme a nabízíme také v oblasti outdoor obchodu. Pro střední Evropu zastupujeme značky Klӓttermusen, SKI TRAB, ABS Airbag.

Spolupořádáme festival horských filmů Banff World Tour Česká republika a Slovensko.

Hore zdar

Šimon